bluemagic - severe allergy to eggs, including airborne allergy ... there's just no avoiding the smell of scrambled eggs, pancakes and other eggy foods, especially on such a large scale.

But here's the simple math I am using just to give an example.

hypothetical university ...

1. On campus Room & Board for 9 months ... 2 kids x $8300 ($4200 housing, $4100 meal plan) = $16600
2. On campus Room, own food for 9 months ... 2 kids x $6200 ($4200 housing, $1800 own food ... overestimated) = $12400
3. University off campus housing 1 bedroom (enough for 2 kids) ... 1 x $8100 ($450 x 9 rent with utilities, $50 x 9 internet, $400 x 9 own food ... again, overestimated food expenses) = $8100

So, yes, there are places where you can definitely save living off campus when talking about 2 kids in the same school. I have mentioned before that for us it will be a matter of where they can get hopefully tuition free (with scholarships) and as little cost as possible ... $16600 vs. $8100 is a huge difference.